Ako vyrobiť sviečku zo 100% včelieho vosku

Včelí vosk je skutočne zázračnou prírodnou substanciou, ktorá má veľmi široké použitie. Vyrobiť ho nie je však vôbec jednoduchý proces. Včielky robotnice vyrábajú vosk metabolickou premenou peľu a medu v špeciálnych žľazách. Včely ho používajú na stavbu plástov vo svojom úli, v ktorých vychovávajú potomstvo a ukladajú do nich zásoby medu a peľu. Z chemického hľadiska je veľmi zložitou zmesou uhľovodíkov, esterov, vyšších mastných kyselín s vyššími alkoholmi, voľných mastných kyselín, farbív a aromatických látok.

Prečo je včelí vosk taký užitočný aj pre nás?

Rovnako ako ostatné včelie produkty (med, propolis, peľ, včelí jed) sa aj vosk používa celé tisícročia. Už starovekí Egypťania používali vosk pri mumifikovaní svojich zosnulých, v antickom Ríme ho dokonca používali ako platidlo. U nás sa vyrábali prvé sviečky už pred naším letopočtom, boli to textílie máčané do včelieho vosku. Neskôr sa začal používať živočíšny loj a začiatkom 19. Storočia sa začal vyrábať umelo parafín a stearín, ktoré sú vyrobené z ropných derivátov a môžu byť aj zdraviu škodlivé.

V súčasnosti sa včelí vosk používa v mnohých oblastiach ľudských činností, okrem výroby sviečok je to aj kozmetický priemysel, potravinársky priemysel, má široké využitie v medicíne, ako pomocník pri upratovaní (leštenie nábytku), dokonca sa využíva aj v elektronike ako dobrý elektrický izolátor.

Sviečky z medzistienok

My sa teraz budeme bližšie venovať práve sviečkam, konkrétne sviečkam z voskových medzistienok.

Ich výroba je jednoduchá, preto to zvládne takmer každý kto si rád niečo sám vyrobí. Ich výhodou je, že z nich vosk nevyteká, pretože sa pomaly páli a takmer 100% sa spotrebuje, môžeme teda povedať že sú tieto sviečky bezodpadové. Tieto sviečky majú mnoho ďalších výhod, vďaka skvelým fyzikálnym vlastnostiam včelieho vosku, tu je zopár z nich:

Konzistencia – pri izbovej teplote je tvarovateľný a mäkký, nie je mastný na dotyk, nezanecháva mastné stopy, stáva sa plastickým pri miesení v prstoch vďaka prirodzenej teplote rúk

Vôňa a blahodarné účinky – príjemná jemná medová vôňa vďaka aromatickým látkam z peľu a nektáru, výskumy dokázali jeho antibakteriálne účinky a blahodarne pôsobí aj na dýchacie cesty pri nachladnutí, sú v ňom preukázateľné antioxidačné a protizápalové účinky, pri horení nevylučuje škodlivé látky (na rozdiel od parafínu)

Farba – biela, svetložltá až hnedá. Farba závisí od napr. od druhu včiel, od spôsobu jeho získavania. Časom sa však môže meniť, vyblednúť pôsobením svetla, je to proste prírodný produkt.

Bod topenia – žltý včelí vosk má bod topenia 62 až 65 stupňov Celzia, pri 70 stupňoch je v tekutom stave.

Čo sú to medzistielky?

Medzistienky (plásty z vosku) sa dajú kúpiť hotové v obchodoch a e-shopoch so včelárskymi potrebami a produktmi. Používajú sa do úľov, takže ich využitie na výrobu sviečok je vlastne druhoradé. V súčasnosti sa dajú kúpiť v rôznych farbách (sú väčšinou farbené potravinárskym farbivom). Fantázii sa medze nekladú, a môžete si vyrobiť nádherné dekoratívne sviečky.

A aký je postup?

1. Budeme potrebovať voskové medzistienky, knôt – hrúbka knôtu závisí od hrúbky sviečky, nožnice, pravítko, orezávač alebo také kolieskové rezátko na cesto (je na obrázku), radiátor alebo rúru vyhriatu na cca 50 stupňov celzia, zapaľovač

2. Odmeriame si pravítkom akú vysokú chceme mať sviečku napr. 10 cm. Odrežeme si plást po celej dĺžke, potom ho dáme nahriať buď na vyhriaty radiátor alebo do rúry

3. Pritlačíme knôt na spodnú hranu plástu a začneme rolovať, dobre pritlačíme o knôt na začiatku rolovania

4. Odstrihneme knôt tak aby trčal asi tak 1 cm.

5. Pekne dorolujeme sviečku, mierne pritláčame, ide to veľmi ľahko

6. Nakoniec hranu trochu popritláčame, na koniec knôtu je dobré kvapnúť trochu roztopeného vosku aby knôt nezhorel pri zapaľovaní sviečky

7. Sviečka je hotová, môžete ju tiež dekorovať na tisíc spôsobov a na rôzne sviatky a príležitosti. Môžete si pozrieť aj moju ponuku sviečok https://pubba.sk/kategoria-produktu/sviecky/

 

Toto je teda jeden z mnohých spôsobov ako vyrobiť sviečku zo včelieho vosku, v ďalších článkoch si vyskúšame aj iné spôsoby (odlievanie do formy, do skla).

Pri zapaľovaní sviečky treba pravdaže dbať na bezpečnosť. Sviečku zapáľte len vo svietniku, alebo na nehorľavej podložke, nenechajte sviečku horieť bez dozoru a v blízkosti horľavých predmetov.